مزایای درب اتوماتیک کشویی

در های برقی اتوماتیک کشویی یکی از جدیدترین و متداول ترین درب های با حالت اتوماتیک و برقی در کشور و جهان می باشند. همان گونه که از اسمشان مشخص است رویّۀ باز و بسته شدن این درب ها به صورت کشویی یا ریلی می باشد. در واقع این نوع در ها به صورت افقی و درون یک ریل حرکت می کنند.

نحوۀ باز و بسته شدن این در ها و زیبایی آن ها، طی سال های اخیر برای فضاهایی چون پاساژ ها و فروشگاه ها و … بسیار محبوب شده و مورد استفاده قرار می گیرد. عمدۀ درب های کشویی که دیده ایم به صورت درب های شیشه ای نفر رو بوده اند در حالی که استفاده از درب های ریلی در پارکینگ ها و کارخانه ها هم کاربرد دارد.

در واقع این نوع درب ها موجب سهولت در رفت و آمد خواهند شد و ظاهری زیبا و مدرن به فضای ورودی می دهند.

مزایای درب اتوماتیک کشویی

 • ظاهر شکیل و مدرن
 • سهولت در استفاده برای مکان های مختلف
 • جلوگیری از اتلاف انرژی
 • امکان نصب سیستم های امنیتی و حفاظتی برای مکان های خاص
 • حرکت سریع و کم صدا و امکان تنظیم سرعت های مختلف برای باز و بسته شدن درب ها
 • رعایت بهداشت و جلوگیری از انتقال میکروب ها و ویروس ها به خاطر عدم تماس افراد با درب
 • قابلیت نصب سیستم های فرمان متفاوت برای باز و بسته شدن درب ها، مثل باز و بسته شدن از طریق ریموت، گوشی هوشمند، کلید و …

نیاز به فضای درونی مثل درب های بازویی و لولایی برای باز و بسته شدن درب ها ندارد.

اجزا و سیستم های درب های اتوماتیک شیشه ای

اجزا و سیستم های درب های اتوماتیک شیشه ای

برای راه اندازی یک درب اتوماتیک شیشه ای به طور کلی به تجهیزات زیر نیاز است که به طور خلاصه کارایی و اهمیت آن ها را توضیح می دهیم:

 • بدنۀ درب و قاب یا فریم آن
 • موتور و گیربکس
 • دنده و شانه حرکتی
 • برد الکترونیکی
 • ریموت کنترل و تجهیزات سنسور برای باز و بسته شدن درب های خودکار
 • شستی کنترل دستی
 • قفل برقی
 • تجهیزات ایمنی

بدنۀ درب و قاب یا فریم آن

سیستم درب های ریلی بر روی درب های فلزی، فرفوژه، استیل و چوب و شیشه ای قابل نصب می باشد بیشتر درب های ریلی ای که دیده ایم و کاربردشان بیشتر بوده برای درب های شیشه ای می باشد که بایستی از قاب یا فریم فلزی هم برخوردار باشند. و بر اساس ابعاد در می تواند تک لنگه دو لنگه یا …. باشد که به صورت مختصر حالت های مختلف باز و بسته شدن لنگه ها را توضیح می دهیم:

درب کشویی تک لَت : در این حالت درب به سمت دیوار حرکت می کند و باید به میزان عرض ورودی یا همان عرض لنگه متحرک فضا در کنار درب وجود داشته باشد تا لت متحرک روی آن جابجا شود.

درب کشویی دو لَت : در این نوع درها، هم امکان متحرک بودن هر دو لنگه وجود دارد و هم ثابت بودن یک لنگه و متحرک بودن لنگۀ دیگر

و به همین ترتیب برای درب های سه و چهار لنگه هم، ثابت یا متحرک بودن لنگه ها بر اساس کاربرد و فضا بایستی که طراحی شود.

موتور و گیربکس و دنده و شانۀ حرکتی و برد الکترونیکی

سیستم حرکتی یک درب اتوماتیک ریلی همانند درب های کرکره ای یا بازویی از دو بخش موتور، برد الکتریکی و یک بخش دیگر به نام دندۀ شانه ای برای حرکت افقی در، تشکیل می شود.

موتور الکتریکی به صورت جک ریلی می باشد که در انتهای درب نصب می شود و به وسیلۀ یک رابط با عنوان دنده شانه ای به درب اتصال دارد.

برد یا مدار الکتریکی جک های ریلی همانند جک بازویی به نوسانات برق حساس است و بایستی تمهیدات ایمنی برای آسیب نرسیدن به آن ها در نظر گرفته شود. اکثر برد های جک های ریلی دارای قابلیت تنظیم دور موتور برای کم یا زیاد شدن سرعت بسته شدن در و همچنین قابلیت کم شدم دور موتور در انتهای کار و ترمز را دارد.

تچهیزات فرمان دهنده برای باز یا بسته شدن در

مورد بعدی که پس از بدنه و سیستم حرکت درب های ریلی به آن نیاز داریم، سیستم فرمان دهندۀ درب است. که نحوۀ فرمان دادن به درب ها می تواند از طریق کلید شستی، ریموت کنترل، باز و بسته شدن خودکار از طریق سنسور، به صورت کارتی یا حتی کد ورود باشد که باید بر اساس نیاز انتخاب شود.

در برخی از موارد مثل فروشگاه های بزرگ ، بانک ها و … به خاطر رفت و آمد زیاد و سهولت در رفت و آمد مشتریان، طبیعتا بایستی که باز و بسته شدن درب ها به صورت اتوماتیک باشد که در این صورت باید به سنسور های خاص تجهیز شود تا در هنگام نزدیک شدن افراد در باز شود، در ضمن با توجه به نوع سنسور ها حساسیت آن ها هم متفاوت هست. پرکاربردترین ترین سنسور ها، سنسور های راداری (حرکتی) و مادون قرمز (حرارتی) و سنسور ماوراء صوت می باشند.

برای مکان هایی مثل طلا فروشی ها که باید عبور و مرور افراد به خاطر مسائل امنیتی کنترل شود هم خب معمولا درب ها به صورت ریموتی توسط صاحب مغازه باز و بسته می شوند.

تجهیزات ایمنی

برای جلوگیری از آسیب دیدگی خود درب و افرادی که عبور و مرور می کنند بایستی که موارد مختلف در نظر گرفته شوند. مثل حساسیت برد الکترونیکی درب ها که بایستی حتما از محافظ ولتاژ قبل از برق ورودی استفاده کرد و یا سیستم ترمز درب ها در انتهای مسیر که بایستی به درستی کار کند تا مانع برخورد محکم لت ها با یکدیگر و آسیب دیدن آن ها شود.

از سنسور ها برای شناسایی موانع در مسیر بسته شدن درها هم استفاده می شود. ساده ترین سنسور برای این کار شامل یک پرتوی نوری است که در سراسر دهانۀ درب قرار دارد، هنگامی که پرتو توسط یک مانع شکسته می شود، مدار فرمان از بسته شدن درب و آسیب دیدن احتمالی شیء یا شخص در حال رفت و آمد و همچنین در جلوگیری می کند.

همچنین برای زمان های قطع بودن برق ، باتری در نظر گرفته شود.

نکاتی که قبل از خرید درب های کشویی باید توجه کنید

اینکه برای چه منظوری می خواهید و اندازه و مقاومت درب باید چه قدر باشد و بر این اساس جنس بدنه و قدرت موتور را به درستی انتخاب کنید.

میزان رفت و آمد به چه اندازه هست تا بر این اساس سیستم حرکتی مناسبی گزینش کنید تا کمترین استهلاک را داشته باشد. به فرض برای یک بیمارستان یا فروشگاه زنجیره ای که درب ها هر دقیقه باز و بسته می شوند نیاز است تا بهترین تجهیزات به کار گرفته شود.

اگر برای موارد امنیتی خاص که باید عبور و مرور کنترل شود، نیاز دارید، بایستی که سیستم کنترلی و مدار فرمان مناسبی انتخاب شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.