تاریخ اختراع شیشه | اختراع شیشه | تاریخچه شیشه در ایران و جهان

تاریخ اختراع شیشه

در زمان های قدیم استفاده از شیشه بسیار محدود بوده و معمولا در وسایل تزیینی و ظروف خانگی مورد استفاده قرار میگرفت اما امروزه با پیشرفت علم و صنعت استفاده از شیشه در صنایع مختلف رایج تر شده است. در این مقاله میخواهیم تاریخ اختراع شیشه را مورد بررسی قرار دهیم و صفر تا صد اختراع شیشه از گذشته تا به امروز را به شما عزیزان توضیح دهیم. اگر میخواهید بدانید شیشه از چه مواد اولیه ای و به چه شکل ساخته میشود میتوانید مقاله مراحل ساخت شیشه را مطالعه کنید. همچنین برای خرید انواع درب های شیشه ای اتوماتیک میتوانید با همکاران ما با شماره های ۰۹۱۲۲۵۵۲۱۱۹ – ۰۲۱۵۵۴۴۹۲۱۲ تماس بگیرید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

تاریخ اختراع شیشه
تاریخ اختراع شیشه

تاریخ اختراع شیشه

وقتی در مورد تاریخ اختراع شیشه تحقیق میکنیم متوجه میشویم که در گذشته از شیشه در بنا های مهم مانند کاخ شاهزادگان و ساختمان های باشکوه و عظمت استفاده میشده است.

پس از گذشت مدتی از زمان اختراع شیشه استفاده از شیشه رایج تر شده و در ساختمان ها و صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه استفاده از شیشه رواج بیشتری پیدا کرده است و در موارد زیادی از جمله شیشه بالکنی و درب های اتوماتیک استفاده میشود. شما میتوانید در صفحه درب اتوماتیک شیشه ای مدل های متنوعی از این درب ها و کاربردهای مختلف این درب ها را به همراه ویژگی های شان مشاهده کنید.

تاریخچه اختراع شیشه به زمانی برمیگردد که انسان ها علاقه به صیقل دادن سنگ ها برای استفاده از آن ها در کاربرد های مختلف داشتند و ابزار هایی مانند چاقو و نیزه را اختراع کردند. در آن زمان مردم با مشاهده گدازه های آتشفشان ها علاقه زیادی به داشتن ماده ای شفاف پیدا کردند و این گدازه های شفاف برای مردم بسیار قابل توجه بود.

تحقیق و تفحص مردم در مورد معادن سیلیس جرقه های اولیه را برای تولید شیشه در ذهن آن ها پدید آورد و در آن زمان آن ها از سیلیس به عنوان ماده اولیه ساخت شیشه استفاده میکردند. به این ترتیب اولین شیشه با استفاده از سیلیس ساخته شد و مناطقی مانند ایران، بین النهرین و مصر به عنوان اولین مناطقی بودند که وارد عرصه شیشه سازی شدند و به بهره برداری در این صنعت دست یافتند.

در تاریخ اختراع شیشه ذکر شده است که در سوریه به صورت قطعی تولید شیشه شکل گرفت و به تدریج تحولاتی در صنعت شیشه سازی شکل گرفت اما بیشترین تحولات در صنعت شیشه سازی در روم شکل گرفت و این منطقه توانست تحولات تاریخچه پیدایش شیشه را گسترش دهد و تولید شیشه را به سراسر جهان گسترش دهد.

در مراحل بعدی تاریخچه پیدایش شیشه تکنولوژی پیشرفت های چشمگیری داشت و این پیشرفت ها وارد عرصه تولید شیشه نیز گردید تا زمانی که شهر اسکندریه در مصر عنوان شهر شیشه سازی را به خود اختصاص داد و به عنوان مرکز تولید شیشه در سراسر جهان شناخته شد.

یکی از استفاده های امروزی شیشه در بالکن ها به صورت پانل های شیشه ای میباشد. اگر میخواهید مدل های مختلف این مدل شیشه ها را ببینید و برای بالکن خود بهترین نوع را انتخاب کنید میتوانید به صفحه شیشه بالکن مراجعه کنید.

شیشه چه زمانی اختراع شد
شیشه چه زمانی اختراع شد

شیشه چه زمانی اختراع شد

در پاسخ به سوال شیشه چه زمانی اختراع شد میتوان گفت تاریخ اختراع شیشه به یک تاریخ خاص اشاره ندارد و میتوان تاریخ اختراع شیشه را به زمانی که انسان ها سنگ ها را صیقل میدادند و وسایل شفافی تولید میکردند نسبت داد.

در گذشته انسان ها از سنگ گدازه های آتشفشان برای محافظت در برابر باد و باران و خطرات استفاده میکردند تا زمانی که شیشه به شکلی که با ظاهر امروزی متفاوت بود وارد زندگی آن ها شد. تاریخ اختراع شیشه به پیش از میلاد برمیگردد که در ایران و مصر این ماده اختراع شد و در دوره های بعدی با توسعه صنعت و تکنولوژی این محصولات شبیه به شیشه های امروزی تولید گردیدند.

روم نقش اساسی در گسترش صنعت شیشه سازی در جهان داشت و توانست با بهره گیری از تکنولوژی های پیشرفته تر شیشه های طرح دار و شفاف از طریق مذاب کردن مواد اولیه شیشه تولید کند و جهشی موثر در این صنعت ایجاد کند.

تاریخچه اختراع شیشه نشان میدهد که روم نقش اساسی در پیشرفت تکنولوژی شیشه سازی داشت و شیشه به شکل مدرن امروزی وارد صنایع مختلف شد.

یکی از کاربرد های شیشه در درب های اتوماتیک میباشد. درب های تاشو شیشه ای امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده و شما نیز میتوانید با مراجعه به صفحه درب اتوماتیک تاشو مدل های متنوع این محصولات را مشاهده کنید.

تاریخچه شیشه گری در جهان

شیشه گری به معنی شکل دهی و فرمدهی به شیشه میباشد که در جهان دارای سابقه و تاریخچه زیادی میباشد.

شیشه گری از زمانی رونق گرفت که افراد با حرارت دادن به ماده اولیه شیشه آن را به حالت نیمه مایع در میاوردند و با استفاده از ابزار خاصی به شکل دمیدن در آن ها شکل شیشه را تغییر میدادند و آن را به اشکال مورد نظر خود درمیاوردند.

تاریخچه شیشه گری در جهان نشان میدهد که روز به روز استقبال مردم از این هنر بیشتر میشده تا جایی که افراد از این راه کسب درآمد داشتند.

تاریخچه شیشه گری در جهان به زمان های خیلی دور برمیگردد و مورخان از ورود این هنر به ایران و گسترش آن اطلاعات جامعی ارائه داده اند.

امروزه قدیمی ترین دست سازه های شیشه ای در خاورمیانه کشف شده است که آن ها به هزاره سوم قبل از میلاد برمیگردد و نشان میدهد که سومری ها در صنعت شیشه اشتغال داشتند.

تاریخچه شیشه در جهان نشان میدهد که در ابتدای صنعت شیشه گری، ظروف و لوازم تزیینی که در آن ها نقوش و طراحی هایی وجود داشته مورد استفاده قرار میگرفتند تا به شکل مدرن امروزی دربیایند.

یکی از انواع درب های شیشه ای که در فروشگاه همتا با بالاتترین کیفیت به فروش میرسد درب شیشه ای تلسکوپی اتوماتیک میباشد. شما میتوانید با مراجعه به صفحه درب اتوماتیک تلسکوپی مدل های متنوع این درب های شیشه ای را مشاهده کنید.

تاریخچه شیشه در ایران
تاریخچه شیشه در ایران

تاریخچه شیشه در ایران

تا اینجای مقاله شما با تاریخ اختراع شیشه آشنایی پیدا کردید اما آگاهی یافتن از تاریخچه ساخت شیشه در ایران یکی دیگر از مطالب جالبی است که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

تاریخچه شیشه در معماری ایران به سال 1550 میلادی برمیگردد که این ماده وارد ایران شد و توانست جایگاه خوبی را در معماری ایران از آن خود کند.

تاریخچه ی شیشه در ایران نشان میدهد که استفاده از این ماده در صنایع مختلف به خصوص معماری در دوره اسلامی به اوج خود رسیده بود و از آن برای زیباسازی و تزیین ساختمان ها استفاده میشد.

به دلیل علاقه و استقبال مردم از شیشه به اشکال مختلف در مکان های مذهبی همچون گنبد مساجد و معماری های مذهبی استفاده میشد و شیشه گری در ایران روز به روز پیشرفته تر میشد.

پس از آن استفاده از شیشه برای نورپردازی های خاص و عناصر تزیینی ویژه با استقبال رو به رو شد به گونه ای که در تاریخ شیشه در ایران امروزی در همه ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری از انواع شیشه ها استفاده میشود.

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که کرکره برقی هایی را با تیغه های شفاف مشاهده کنید و تصور کنید که تیغه های آن ها شیشه است. در واقع این تیغه ها شیشه ای نیستند و دارای مقاومتی بسیار بالا میباشند و امنیت بالایی را تامین میکنند و به آن ها کرکره پلی کربنات یا کرکره شفاف گفته میشود.

اگر میخواهید مدل های متنوع این کرکره برقی ها را مشاهده کنید و آن ها را جایگزین نمونه های شیشه ای نمایید میتوانید به صفحه کرکره پلی کربنات مراجعه کنید.

با مطالعه تاریخچه شیشه در جهان و ایران در قسمت بالا میتوانید به راحتی پاسخ سوال شیشه سازی در ایران چند سال سابقه دارد را بدهید که ورود شیشه در ایران به سال 1550 میلادی برمیگردد.

قدمت تولید صنعتی شیشه در ایران در حدود 50 سال پیش میباشد که برای اولین بار در سال 1318 در حدود 60 تن در روز شیشه صنعتی تولید میشد.

تولید شیشه صنعتی در ایران با شروع جنگ جهانی دوم متوقف گردید و در سال 1333 مجدد این واحد راه اندازی شد.

باتوجه به منابع اولیه شیشه در ایران بدون نیاز به واردات این مواد از کشور های خارجی این ماده به صورت صفر تا صد در ایران تولید میشود و ایران توانسته جایگاه خوبی را در صنعت تولید شیشه کسب کند.

ایران در حزه ساخت درب های اتوماتیک شیشه ای نیز توانایی گسترده ای پیدا کرده است و این صنعت خوشبختانه در کشورمان با پیشرفت چشمگیری همراه بوده است. یکی از این درب ها که تکنولوژی پیشرفته ای در ساخت آن به کار رفته است درب های گردان اتوماتیک شیشه ای میباشد. در صفحه درب اتوماتیک گردان مدل های متنوع این درب ها به همراه ویژگی ها و قیمت شان ارائه شده است.

تاریخچه شیشه در معماری

تاریخچه شیشه در معماری به سال های دور برمیگردد و از آن زمان تا امروزه که شیشه به شکل های جدیدتر ساخته میشود این ماده به عنوان عنصر اساسی در صنعت معماری مورد استفاده قرار میگیرد.

مهمترین ویژگی که سبب استفاده گسترده شیشه در صنعت معماری شده است امکان برقراری ارتباط میان فضای داخل و خارج ساختمان میباشد که همین امر به جذابیت ظاهری، صرفه جویی در مصرف انرژی و کنترل و تعادل دما کمک میکند.

در بررسی تاریخچه شیشه در معماری میتوان این گونه برداشت کرد که تا زمان قرون وسطی استفاده از این ماده به عنوان یکی از عناصر لوکس و زینتی محسوب میشد.

از کاربردهای شیشه در معماری میتوان به پنجره ها و گل آیینه ها در گذشته اشاره کرد. امروزه نیز از شیشه ها استفاده گسترده ای در صنعت معماری میشود و جلوه ای لوکس به ساختمان میدهد و کاربرد های فراوانی علاوه بر زیبایی نما دارد.

از تاریخچه شیشه در معماری میتوان این گونه دریافت که این ماده نه تنها به تجملات ساختمان ها افزوده است بلکه کیفیت زندگی انسان ها را نیز بهبود بخشیده است.

امروزه از شیشه در صنعت معماری به شکل های مختلف شیشه دوبل و سه لایه استفاده میشود و به عنوان عنصر اساسی در صنعت ساختمان سازی و معماری محسوب میشوند.

یکی دیگر از انواع درب های شیشه ای که در فروشگاه همتا با گارانتی معتب به فروش میرسد درب اتوماتیک کشویی میباشد. شما میتوانید با مراجعه به صفحه درب اتوماتیک کشویی آشنایی بیشتری با این نوع درب های شیشه ای پیدا کنید.

تاریخچه شیشه در معماری جهان

در مورد تاریخچه شیشه در معماری جهان میتوان به دوره های مختلفی اشاره کرد که در هر دوره ای به ویژگی خاصی از شیشه سازی توجه میشد و سبب بهبود مشخصات فنی این ماده ارزشمند میگردید.

در قرن 19 صنعت شیشه سازی توسعه یافت و به دلیل آن که افراد میتوانستند راحت تر به آن دسترسی داشته باشند به عنوان عنصر اصلی در صنایع ساختمان سازی مورد استفاده قرار میگرفت. استفاده از شیشه در آن دوره به زیباتر کردن جلوه ساختمان ها کمک زیادی میکرد و معماران قهار توانایی ساخت بناهایی با نمای تمام شیشه را پیدا کردند.

در قرن 20 توجه ویژه ای به مقاوم سازی شیشه ها انجام شد و شیشه های سکوریت و لمینت تولید شدند و در صنعت ساختمان سازی جایگاه ویژه ای کسب کردند. استفاده از این شیشه ها برای نماهای تمام شیشه با استقبال زیادی رو به رو شد زیرا دارای مزیت ایجاد تعادل حرارتی، کنترل آلودگی صوتی و انتقال نور طبیعی و ایجاد نمای زیبا بودند.

تاریخچه ظروف شیشه ای نیز مانند استفاده از شیشه در معماری است و روز به روز شیشه گرها روش های مختلف را برای اختراع انواع متنوع شیشه امتحان میکردند و همین امر سبب تولید ظروف متنوع و جذاب گردید.

در مورد تاریخچه شیشه در معماری جهان میتوان گفت پیشرفت تکنولوژی و دانش سبب شد از این ماده به عنوان عنصر اصلی در معماری و صنایع دیگر استفاده شود و محیط زندگی لوکس تری را به افراد هدیه دهد.

درب های سویینگ یکی دیگر از درب های شیشه ای میباشد که باتوجه به پیشرفت تولید شیشه به صورت تخصصی در ایران تولید میشود. با مراجعه به صفحه درب اتوماتیک سوئینگ میتوانید بیشتر با ویژگی های این درب ها آشنا شوید.

قدمت شیشه
قدمت شیشه

قدمت شیشه

در مورد قدمت شیشه و تاریخ اختراع شیشه اطلاعات دقیقی در دست نیست و نمیتوان زمان دقیقی را برای این مورد ذکر کرد اما تحقیقات و بررسی ها نشان میدهد که انسان ها از حدود 5 هزار سال پیش از شیشه استفاده میکردند.

قدمت شیشه را میتوان از گلدان ها و ظروفی که از حفاری ها در بین النهرین به دست آمده است به حدود 2000 سال قبل از میلاد مسیح نسبت داد.

گلدان های شیشه ای که از مصر به دست آمده است قدمت شیشه را در حدود 5000 سال تخمین زده اند.

قدمت شیشه در ایران نیز به چند هزار سال میرسد و از حفاری ها و بررسی هایی که در شوش و لرستان انجام شده است شیشه های سبز رنگی یافت شده است که قدمت آن ها به 2250 سال قبل برمیگردد.

فروشگاه همتا یکی از برترین فروشگاه ها در حوزه تولید و فروش انواع درب های اتوماتیک شیشه ای میباشد. یکی از خاص ترین این درب ها درب اتوماتیک کرو میباشد که با مراجعه به صفحه درب اتوماتیک کرو میتوانید مدل های متنوع این درب های قوسی شکل را مشاهده کنید.

همچنین شما میتوانید برای دریافت مشاوره رایگذان جهت خرید انواع درب برقی، کرکره برقی، پرده برقی و جک و راهبند از طریق شماره های 02155441450 و 09122552119 با همکاران ما تماس بگیرید تا ضمن دریافت مشاوره رایگان بهترین خرید را با تیم حرفه ای همتا تجربه کنید.

سوالات متداول

تاریخ اختراع شیشه به چه دوره ای برمیگردد؟

به طور کلی در مورد زمان دقیق اختراع شیشه اطلاعاتی در دست نیست اما با تحقیقاتی که مورخان داشته اند قدمت شیشه به حدود 5000 سال قبل برمیگردد.

آیا شیشه امروزی با شیشه دوره های قبل متفاوت است؟

صنعت شیشه گری در ایران و جهان با پیشرفت تکنولوژی و دانش روز به روز بهبود یافته و قطعا شکل و ویژگی های شیشه نیز دستخوش تغییراتی بوده تا جایی که امروزه از شیشه های سکوریت و لمینت در ساختمان سازی و معماری استفاده میشود و نما و جلوه ای خاص به همراه مزایا بیشمار به ساختمان میدهد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.