شیشه از چی ساخته میشود | شیشه از چی درست میشه | مراحل ساخت شیشه

شیشه از چی درست میشه

امروزه از شیشه با کیفیت های مختلف در ساخت بسیاری از ابزار و وسایل استفاده میشود. با گذشت زمان روش های ساخت شیشه دستخوش تغییراتی شده است و نحوه تولید شیشه امروزی با زمان های گذشته تفاوت هایی پیدا کرده است. اگر نمیدانید شیشه از چی درست میشه و با مراحل ساخت شیشه های مختلف آشنایی ندارید در ادامه مقاله با ما همراه باشید. اگر میخواهید بدانید چطور میتوانید اقدام به تمیز کردن شیشه ها کنید پیشنهاد میکنیم حتما مقاله تمیز کردن شیشه سکوریت را مطالعه کنید.

شیشه چیست
شیشه چیست

شیشه چیست

اولین سوالی که قبل از پاسخ به سوال شیشه از چی درست میشه در ذهن ها شکل میگیرد و در تحقیق در مورد ساخت شیشه مطرح میشود این است که شیشه چیست و به چه ماده ای گفته می شود. به طور کلی شیشه از لغت شیشای برگرفته شده است و به ماده ای که به صورت غیر بلوری باشد و از حالت جامد به خمیری شکل و برعکس توانایی تغییر شکل داشته باشد گفته میشود.

در واقع در مورد تحقیق در مورد ساخت شیشه باید ذکر کرد که شیشه ماده ای غیر بلوری و بدون هیچ شکل هندسی میباشد که 1500 سال قبل از میلاد از آن استفاده میشده است. شیشه ماده ای شکننده و شفاف میباشد که در زندگی امروزه کاربردهای زیادی دارد. شیشه ماده جامدی میباشد که از ذوب کردن و سرد کردن سیلیکا (شن)، سدیم کربنات و کلسیم کربنات ساخته میشود.

از آنجا که شیشه غیرمتخلخل میباشد میتواند به عنوان شیشه یک جداره یا شیشه مناسب پنجره مورد استفاده قرار گیرد تا نور را از یک فضا به فضای دیگر منتقل کند. علاوه بر این، شیشه در صنایع مختلف مانند ساختمان ها، خودرو ها، لوازم آشپزخانه و لوازم الکترونیکی استفاده میگردد.

در پاسخ به سوال با شیشه چی میشه درست کرد میتوان گفت در صورت افزودن رنگ به ماده اولیه شیشه میتوان شیشه های رنگی ساخت و از آن ها در امور تزیینی و نماهای زیبا استفاده کرد. شاید در مورد شیشه چیست و چگونه ساخته می شود این موضوع برای شما جالب باشد که بدانید شیشه ها در کوره هایی با ظرفیت 1500 تن ساخته میشوند که در این کوره ها مواد نسوز زیادی قرار گرفته و طرز تهیه شیشه را ساده تر میکنند.

یکی از کاربرد های شیشه ها در ساخت درب های اتوماتیک میباشد. اگر میخواهید مدل های متنوع درب های اتوماتیک شیشه ای را به همراه مشخصات و قیمت شان مشاهده کنید میتوانید به صفحه درب اتوماتیک شیشه ای مراجعه کنید.

انواع شیشه

امروزه شیشه های مختلفی در بازار موجود میباشد که هر نوع شیشه برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار میگیرد. مراحل تولید شیشه از ماسه برای شیشه های مختلف متغیر میباشد و بر همین مبنا میتوان انواع شیشه بر اساس مواد اولیه و نحوه تولید را در موارد زیر خلاصه نمود:

 • شیشه ضد آتش یا پیرکس
 • شیشه مسلح
 • شیشه مات
 • شیشه سیلیسی
 • شیشه لمینت
 • شیشه فتوکرومیک
 • شیشه فلوت
 • شیشه دوجداره
 • شیشه سودولایم
 • شیشه بوروسیلیکاتی
 • شیشه رفلکس
 • شیشه اپال
 • شیشه کریستال
 • شیشه نشکن

پلی کربنات یکی از مواد شفافی میباشد که در بعضی کاربردهای خاص جایگزین شیشه میشود و مقاومت بالاتری نسبت به شیشه دارد. اگر میخواهید بدانید پلی کربنات چه ویژگی هایی دارد و در چه مواقعی مورد استفاده قرار میگیرد میتوانید به صفحه پلی کربنات چیست مراجعه کنید.

شیشه از چی درست میشه
شیشه از چی درست میشه

شیشه از چی درست میشه

اصلی ترین سوال در مورد تولید شیشه این است که شیشه از چی درست میشه و مواد اولیه ساخت شیشه چیست. در پاسخ به این سوال شیشه با چی درست میشه میتوان گفت شیشه از مواد اولیه اصلی مانند سیلیکا یا شن، سدیم کربنات و کلسیم کربنات تولید میگردد. مراحل تولید شیشه به این صورت است که ماده اولیه شیشه در فرایند ذوب کردن و سرد کردن و طی واکنش هایی به شکل شیشه ای که مد نظر ماست درمیاید.

در ابتدا پاسخ سوال شیشه از چی درست شده باید گفت ماده اولیه شیشه شامل سیلیکا (شن) و سدیم کربنات به همراه مواد افزودنی دیگر در یک کوره با درجه حرارت بالا قرار داده میشوند. در این مرحله ساخت شیشه، مواد تا زمانی که به طور کامل ذوب شوند با یکدیگر مخلوط میشوند.

بعد از اینکه مواد به طور کامل ذوب شدند، کلسیم کربنات به مخلوط اضافه میگردد تا به عنوان ماده شفاف شدن شیشه استفاده شود و به مقدار دقیقی به ترکیب اضافه میگردد. سپس، مخلوط ذوب شده به آرامی و در دمای کنترل شده سرد میگردد تا شیشه به شکل مورد نظر در بیاید.

مراحل بعدی پاسخ سوال شیشه پنجره از چی درست میشه شامل شکل دادن شیشه یا ترکیب مرحله قبل به شکل نهایی مورد نظر میباشد. پس از آن که شیشه به شکل مورد نظر شکل گرفت میتوان شیشه سرد شده را در صنایع مختلفی استفاده کرد.

تولید شیشه یک فرآیند پیچیده است و ممکن است مواد افزودنی و روش‌های تولید متفاوت برای به دست آوردن انواع مختلف شیشه ها استفاده شوند.

اگر بخواهیم پاسخ سوالاتی همچون شیشه از چی درست میشود، شیشه از چی درست میشه علوم هفتم، شیشه از چی درست میشه علوم ششم، شیشه از چی درست میشه گاما، شیشه از چه چیزی درست میشود، شیشه از چی درست شده است،شيشه از چي درست ميشه و شیشه از چی درست میشود علوم هفتم را در یک کلام بدهیم باید بگوییم شیشه از ماسه معمولی مایع که ماده اصلی تشکیل دهنده آن ها دی اکسید سیلیسیوم است ساخته شده است.

این ماسه به عنوان مواد اولیه شیشه صنعتی به قدری حرارت میبیند که ذوب میشود و در صنعت ساخت شیشه مورد استفاده قرار میگیرد. در واقع در شن و ماسه مقدار زیادی دی اکسید سیلیکون وجود دارد اما از هر ماسه ای نمیتوان برای صنعت شیشه سازی استفاده کرد بلکه باید از ماسه که کوارتز خالص باشد برای این کار استفاده نمود.

برای ذوب کردن ماسه دمای بالای 1200 درجه سانتیگراد به آن وارد میشود و ماده اولیه ساخت شیشه یا پاسخ سوال شیشه از چی تولید میشه همین ماسه است که برای تولید شیشه های مختلف درصد های متنوعی از مواد دیگر استفاده میشود.

یکی از کاربرد های شیشه ها در دنیای امروز در بالکن ها میباشد. اگر میخواهید مدل های متنوع این شیشه ها را مشاهده کنید میتوانید به صفحه شیشه بالکن مراجعه کنید.

شیشه از چه سنگی درست می شود

تا اینجای مقاله تا حدودی متوجه شدید مواد تشکیل دهنده ی شیشه چیست و شیشه از چی درست میشه اما شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که به طور عمده شیشه از چه سنگی درست می شود یا شیشه از چی ساخته شده است.

در پاسخ به سوال شیشه از چه سنگی درست می شود یا ماده اصلی شیشه چیست میتوان گفت در واقع شیشه از مواد معدنی مختلفی ساخته میشود که ماده اصلی ساخت شیشه کلاس اول سیلیسیوم دی اکسید یا شن میباشد که پاسخ سوال شیشه از چه مواد اولیه‌ای ساخته می‌شود است. سیلیسیوم دی اکسید یا شن در ترکیب با مواد آلی مانند کلسیم کربنات و سدیم کربنات به صورت سیلیکات در میاید. این ماده اصلی ساخت شیشه کلاس اول و سایر مواد ذکر شده سپس در دماهای بالا ذوب میگردند و پس از آن که سرد شدند شیشه تشکیل میشود.

همان طور که اشاره شد پلی کربنات در بسیاری از کاربردها میتواند جایگزین شیشه شود و شفافیت لازم را داشته باشد. ورق های پلی کربنات در ابعاد خاصی تولید میشوند که شما میتوانید برای آشنایی بیشتر در مورد این ورق های پلی کربنات مقاله ابعاد ورق پلی کربنات را مطالعه کنید.

با این توضیحات در پاسخ به سوال شیشه از چه چیزی ساخته می شود علوم هفتم و شیشه از چی درست میشه علوم ششم میتوانیم تمامی مواد تشکیل دهنده شیشه را در مواد زیر خلاصه کرد:

 • سیلیس: سیلیس به عنوان ماده اصلی تولید شیشه میباشد که پاسخ سوال شیشه از چی ساخته میشه میباشد.
 • فلدسپار: این ماده در تولید شیشه برای ایجاد تعادل در مواد سازنده شیشه مورد استفاده قرار میگیرد.
 • کربنات سدیم: باعث روان شدن سیلیس میشود و سبب میشود ذوب مواد راحت تر انجام شود.
 • آهک: مقاومت شیشه را در برابر نفوذ آب بیشتر میکند.
 • سنگ گچ: برای تصفیه مورد استفاده قرار میگیرد.
 • سولفات سدیم: برای تصفیه مورد استفاده قرار میگیرد.
 • نیترات سدیم: برای اکسید کردن مواد مورد استفاده قرار میگیرد.
 • آرسنیک: میتواند رنگ ها را برای شفاف کردن شیشه از بین ببرد یا رنگ ها را متعادل میکند.
 • زغال: برای احیا در ساخت شیشه مورد استفاده قرار میگیرد.
 • استفاده از اکسیدهای مختلف مثل اکسید کبالت، اکسید کرم، اکسید کادمیوم، اکسید مس و بی کربنات پتاسیم
ماده اصلی شیشه در جدول

در قسمت قبل متوجه شدیم شیشه از چه سنگی درست می شود اما برای پاسخ به سوال ماده اصلی شیشه در جدول یا پاسخ ماده اولیه شیشه چیست باید گفت سیلیکا میباشد. در صورتی که این کلمه در جواب مواد اولیه شیشه چیست درست نبود میتوان به ماسه یا دی اکسید سیلیسیم نیز اشاره کرد.

اگر از درب های شیشه ای اتوماتیک برای مغازه تان استفاده میکنید و نمیدانید چطور باید این درب ها را تنظیم کنید حتما مقاله تنظیم درب شیشه ای مغازه را مطالعه کنید.

شیشه از چی ساخته میشود

یکی از سوالاتی که در این مقاله تلاش میکنیم به آن پاسخ دهیم این است که شیشه از چی ساخته میشود. مواد اصلی که شیشه از آن ساخته میشود سیلیکا، سدیم کربنات و کلسیم کربنات میباشد.

این مواد اصلی سازنده شیشه در کوره ای که دمای آن بسیار بالا است قرار داده میشوند تا زمانی که به طور کامل ذوب گردند. در این حالت ذوب کلیه مواد با هم ترکیب میشوند.

در این مرحله به مواد تشکیل دهنده شیشه برای شفاف شدن شیشه مقدار معینی کلسیم کربنات افزوده میشود. در نهایت مواد تشکیل دهنده شیشه به صورت آرام آرام و در مدت زمان زیادی سرد میشوند تا به شکل شیشه درآید.

اکنون شما میدانید شیشه از چی ساخته میشود و ماده اولیه شیشه چیست اما آنچه در ساخت شیشه اهمیت دارد کلیه مراحل ذوب کردن، تشکیل شکل و سرد کردن مواد تشکیل دهنده شیشه میباشد.

برای سوال شیشه از چه موادی ساخته میشود لازم به ذکر است که مواد دیگری نیز برای ساخت شیشه مورد استفاده قرار میگیرند و به عنوان مواد تشکیل دهنده شیشه از آن ها یاد میشود که میتوان از آن جمله به مواد زیر اشاره کرد.

 • آهک : این ماده به عنوان مواد اولیه شیشه چیست علوم هفتم برای افزایش مقاومت شیشه به کار میرود.
 • فلدسپار : این مورد از مواد اولیه شیشه چیست علوم هفتم برای تعدیل کردن سایر مواد تشکیل دهنده شیشه مورد استفاده قرار میگیرد.
 • سیلیس : اصلی ترین ماده تشکیل دهنده شیشه میباشد.
 • سولفات سدیم : از مواد فرعی تشکیل دهنده شیشه است و جز مواد اولیه شیشه به شمار نمیرود و به عنوان عامل تصفیه به شمار میرود.
 • سنگ گچ : از جمله مواد اولیه شیشه چیست علوم هفتم میباشد که برای تصفیه مورد استفاده قرار میگیرد.
 • نیترات سدیم : این مورد از جمله مواد اولیه شیشه میباشد که به عنوان اکسید کننده مورد استفاده قرار میگیرد.
 • زغال : از دیگر مواد اولیه شیشه میباشد که برای احیا ساخت شیشه استفاده میشود.
 • آرسنیک : در پاسخ به سوال مواد اولیه شیشه چیست علوم هفتم این ماده نام برده میشود که برای از بین بردن رنگ ها در شیشه استفاده میشود و عامل تعدیل کننده در مواد تشکیل دهنده شیشه میباشد.

اگر سوالی در ذهن شما در مورد اینکه شیشه از چی ساخته میشود باقی مانده میتوانید در بخش نظرات این صفحه مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ شما را بدهند.

شیشه چگونه درست میشود
شیشه چگونه درست میشود

شیشه چگونه درست میشود

تا اینجا مقاله متوجه شدید شیشه از چی درست میشه و پاسخ سوال شیشه از چی ساخته میشود را دریافت کردید اما مسئله ای که اهمیت دارد این است که شیشه چگونه درست میشود، شیشه چگونه ساخته میشود که مقاومت بالایی پیدا کند و مراحل ساخت شیشه کدام است.

شما در قسمت قبل متوجه شدید که شیشه از چه موادی تشکیل شده است، شیشه با چی درست میشه و متوجه شدید که شیشه از ماسه درست می شود و با دیگر موادی که برای ساخت شیشه استفاده میشود آشنایی پیدا کردید و در این قسمت مراحل تولید شیشه را به صورت گام به گام با این مواد به شما توضیح میدهیم.

 • ذوب مواد

اولین مرحله فرمول ساخت شیشه که باید در شیشه چطور تولید می شود توضیح دهیم این است که باید تمام مواد اولیه ای که در قسمت های قبل توضیح داده شده را به نسبت های خاص در کوره ای با دمای 1500 درجه سانتی گراد منتقل کرده و حرارت دهیم. در طرز تهیه شیشه در صورتی که بخواهند شیشه های رنگی داشته باشند در این قسمت اکسید های فلزی معینی به مواد اضافه میشود.

یکی از انواع شیشه هایی که بیشتر برای کاربردهای پژوهشی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار میگیرند شیشه کوارتز میباشند. برای مشاهده انواع این شیشه ها میتوانید به صفحه شیشه کوارتز مراجعه کنید.

 • حمام شناور

در این مرحله از توضیح شیشه چگونه تهیه میشود باید بگوییم که مواد مذاب در فرمول ساخت شیشه مرحله قبل در این مرحله وارد حمام شناوری که به صورت آیینه ای میباشد منتقل میشوند و دمای آن ها به 650 درجه سانتی گراد میرسد.

 • افزودن پوشش

این مرحله از مراحل تولید شیشه در پاسخ به سوال شیشه های خاص چگونه تولید می شوند توضیح داده میشود که برای شیشه های انعکاسی که میتوانند نور را بازتاب دهند و یک نوع پوشش نرم و یا سخت برحسب میزان انعکاس و نوع شیشه به سطح خنک شده شیشه ای افزوده میشود.

 • باز پخت

در این مرحله از پاسخ به سوال شیشه چطور درست میشه باید گفت برای آن که تنش های داخلی شیشه از بین برود باز پخت انجام میشود به این معنی که شیشه از میان لایه ای عبور میکند و شیشه به تدریج سرد میشود تا در نهایت بریدن و شکل دهی به شیشه راحت تر انجام شود.

 • بررسی نهایی

با ورود تکنولوژی به صنعت تولید شیشه تا زمان ساخته شدن شیشه بیش از 100 میلیون بازرسی روی شیشه ها انجام میشود تا حباب هایی که ممکن است در حین ساخت شیشه ایجاد گردند شناسایی شوند و هیچ گونه تنش و دانه شن غیر ذوب شده ای در ترکیب وجود نداشته باشد. این بررسی نهایی برای تولید شیشه بدون نقص واجب میباشد.

 • برش

در نهایت در مراحل تولید شیشه و پاسخ سوال چگونه شیشه درست کنیم از فولاد های الماس برای برش شیشه و تولید شیشه های مورد نظر استفاده میشود.

یکی از انواع درب های اتوماتیک شیشه ای درب های تاشو میباشد. اگر میخواهید مدل های متنوع این درب ها را مشاهده کنید میتوانید به صفحه درب اتوماتیک تاشو مراجعه کنید.

شیشه رنگی چگونه ساخته می شود

تا اینجای مقاله متوجه شدید شیشه از چه چیزی و چگونه ساخته میشود اما اگر نمیدانید شیشه رنگی چگونه ساخته می شود باید بگوییم تمام مراحلی که در قسمت قبل توضیح دادیم برای تولید شیشه رنگی طی میشود و سپس برای آن که مثلا شیشه سبز رنگ داشته باشند درصد آهن افزوده شده به مواد را بیشتر میکنند.

پاسخ اصلی شیشه چگونه ساخته می شود و رنگی میشود این است که افزودن فلزات به ترکیب مواد اولیه ساخت شیشه سبب تغییر رنگ آن از حالت شفاف به رنگ مورد نظر میشود.

در مرحله آخر برای آن که شیشه به صورت رنگی در بیاید اکسید سرب به مواد اضافه میکنند. در واقع برای رنگ شدن شیشه اکسید فلزات را در مرحله آخر به مواد اضافه میکنند. اکسید هایی که برای این کار استفاده میشود عمدتا اکسید طلا، نقره، مس میباشد که پراکندگی نور تابیده شده به شیشه سبب ایجاد رنگ های قرمز طلایی، نقره ای، زرد، قرمز مسی میشود. همچنین افزودن کبالت، منگنز، نیکل، آهن میتواند رنگ های آبی، بنفش و سبز را در شیشه ها ایجاد کند.

تا اینجای مقاله شما پاسخ سوالاتی همچون شیشه چطور ساخته میشود و شیشه چگونه تهیه میشود علوم هفتم برای تحقیق مدارس را به طور کامل دریافت کردید.

در صورتی که به شیشه های طراحی شده علاقه دارید و میخواهید از این شیشه ها در دکوراسیون های داخلی خود استفاده کنید پیشنهاد میکنیم به صفحه شیشه اسید شور مراجعه کرده و مدل های متنوع این شیشه ها را مشاهده کنید.

نقش کربنات کلسیم در تولید شیشه

در بررسی اهمیت کربنات کلسیم در ساخت شیشه به این نتیجه رسیدیم که نقش کربنات کلسیم در تولید شیشه برای مقاوم سازی شیشه میباشد. استفاده از این ماده به عنوان تثبیت کننده، متعادل کننده غلظت، مقاوم کننده و نگهدارنده در مراحل تولید شیشه ضروری میباشد.

دقت داشته باشید که برای استفاده از کربنات کلسیم در تولید شیشه این ماده باید کمترین میزان آهن و رطوبت را داشته باشد و در مواردی از نوعی خاص از این ماده تحت عنوان کربنات کلسیم دولومیتی استفاده میشود که مقداری منیزیم دارد و مقاومت شیشه را بیشتر میکند.

یکی از انواع درب های اتوماتیک شیشه ای که در ایران طرفداران زیادی دارد درب شیشه ای تلسکوپی میباشد. اگر میخواهید مدل های بیشتری از این درب های شیشه ای را مشاهده کنید میتوانید به صفحه درب اتوماتیک تلسکوپی مراجعه کنید.

مراحل ساخت شیشه
مراحل ساخت شیشه

مراحل ساخت شیشه

مراحل ساخت شیشه در کارخانه شامل گام هایی میباشد که باید به ترتیب طی شود تا باکیفیت ترین شیشه ها تولید شوند. اگر تحقیق در مورد مراحل ساخت شیشه دارید و میخواهید به صورت گام به گام با مراحل مختلف تولید شیشه آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

مراحل ساخت شیشه ساختمانی و سایر شیشه صنایع دیگر عبارت است از:

 • تهیه مواد اولیه:
  • در ابتدای مراحل ساخت شیشه از ماسه سیلیسیوم دی اکسید، سدیم کربنات و کلسیم کربنات (آهک) به عنوان مواد اصلی برای تولید شیشه مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین میتوانند مواد افزودنی مانند آلمینیوم و سایر مواد شیمیایی را تهیه نمود.
 • ترکیب مواد:
  • مواد اولیه با ترکیب مشخص به داخل کوره شیشه سازی مناسب منتقل میگردند.
 • ذوب و ایجاد حرارت:
  • مواد اولیه در داخل کوره به دمای بالا (حدود 1500 الی 1700 درجه سلسیوس) ذوب میگردند و به مرور به شکل مذاب و مایع تبدیل میشوند.
 • انتقال به خنک کننده:
  • در مراحل ساخت شیشه از ماسه مواد مذاب شیشه از کوره به محیط خنک کننده انتقال داده میشوند.
 • شکل دهی:
  • در مراحل ساخت شیشه از ماسه مواد مذاب شیشه برای آن که به شکل مورد نظر درآیند در قالب ها یا ماشین های شیشه سازی مخصوص قرار داده میشوند.
 • تنظیم دما:
  • شیشه فرم گرفته شده به دمای اصلی نگهداری میشود تا به صورت استاتیک سرد گردد و در دمای اتاق قابل استفاده باشد.
 • برش و پرداخت:
  • شیشه به ابعاد و اشکال مورد نظر برش داده میشود و لبه های آن پرداخت میگردد.
 • کنترل کیفیت:
  • شیشه های تولید شده برای کنترل کیفیت تحت آزمون های مختلف تحت‌ تاثیر درجه حرارت قرار داده میشوند تا اطمینان حاصل شود که هیچ نقص یا ترک در آن وجود ندارد.
 • بسته بندی:
  • شیشه های تایید شده بسته بندی شده و برای استفاده به بازار عرضه میگردند.

این مراحل به طور کلی فرآیند تولید شیشه را نشان میدهند و برای تحقیق درباره مراحل ساخت شیشه میتوانند مورد استفاده قرار گیرند.

یکی از انواع شیشه هایی که در فروشگاه همتا به صورت تخصصی به فروش میرسد و شامل گارانتی و خدمات پس از فروش میشود شیشه لاکوبل میباشد. شما میتوانید برای خرید این محصول و مشاهده انواع شیشه های لاکوبل به صفحه شیشه لاکوبل مراجعه کنید.

ساخت شیشه سکوریت

نحوه ساخت شیشه سکوریت به این صورت میباشد که بعد از آن که شیشه معمولی تولید شد شیشه ها در ابعاد مورد نظر برش داده میشوند و وارد کوره حرارتی میشوند. این حرارت شیشه های بسیار مقاوم تولید میکند به گونه ای دیگر برش آن ها امکان پذیر نیست. لبه های این شیشه ها صیقل داده میشود و در کوره هایی با دمای 700 درجه سانتی گراد قرار داده میشوند.

ساخت شیشه سکوریت یکی از خدماتی است که در فروشگاه همتا با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت عرضه میشود. شما عزیزان میتوانید برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید شیشه سکوریت با همکاران ما تماس بگیرید و یا با مراجعه به صفحه شیشه سکوریت چیست اطلاعات لازم را در مورد ویژگی های این شیشه و قیمت انواع شیشه سکوریت کسب کنید.

پس از آن که این شیشه ها به آستانه ذوب شدن رسیدند آن ها را از کوره خارج میکنند و به سرعت آن ها را سرد میکنند. سرد شدن سریع تر سطح خارجی شیشه ها نسبت به سطح داخلی مقاومت آن ها را بیشتر میکند.

نحوه ساخت شیشه رفلکس

نحوه ساخت شیشه رفلکس به این صورت میباشد که تمام مراحل ذکر شده در بخش شیشه چگونه درست میشود انجام میشود و برای آن که شیشه بتواند نور را منعکس کند از آلیاژ های مختلف بر روی شیشه استفاده میشود. استفاده از اکسید های آهن، مس و کبالت سبب رنگی شدن این شیشه های شفاف میشود.

شیشه های رفلکسی به این صورت میباشند که یک طرف آن ها حالت آیینه ای بوده و طرف دیگ به صورت شیشه های شفاف میباشد و در صورت تابش نور میتواند آن را منعکس کند و از ورود نور تا حد زیادی به محیط داخل جلوگیری کند.

امروزه استفاده از شیشه در تولید درب های اتوماتیک با استقبال زیاد مشتریان رو به رو شده است. درب های اتوماتیک شیشه ای گردان در این میان از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. با مراجعه به صفحه درب اتوماتیک گردان میتوانید مدل های متنوع این درب ها را مشاهده کنید.

نحوه ساخت شیشه لمینت

شیشه لمینت یکی از انواع شیشه های نشکن میباشد که در ساخت شیشه لمینت از دو یا سه لایه شیشه pvb استفاده میشود. نحوه ساخت شیشه لمینت به این صورت میباشد که شیشه ابتدا عاری از هرگونه کثیفی و آلودگی و رطوبت میشود. پس از این مرحله شیشه ها به اتاق طلق گذاری منتقل میشوند و متناسب با کاربرد شیشه مورد نظر طلق هایی روی شیشه کار گذاشته میشود.

شیشه به سمت کوره منتقل میشود و دو پرس در ابتدا و انتهای آن ها قرار میگیرد و لایه های مختلف به هم پرس میشوند. در آخرین مرحله شیشه وارد کوره اتوکلاو میشود و برای مدت زمان 5 ساعت در دمای 150 درجه سانتی گراد میماند تا تمام لایه ها به هم بچسبند و شیشه لمینت محکم و مقاوم ساخته شود.

یکی از ویژگی هایی که باید در مورد انواع شیشه بدانید چگالی آن ها میباشد. اگر میخواهید بدانید چگالی آن ها چطور محاسبه میشود و چه عواملی در محاسبه چگالی این شیشه ها دخیل اند مقاله چگالی شیشه را مطالعه کنید.

فیلم مراحل ساخت شیشه

بسیاری از کاربران برای آشنایی بیشتر با مراحل شیشه سازی و طرز ساخت شیشه پنجره به دنبال فیلم مراحل ساخت شیشه بودند به همین دلیل تیم تولید محتوا شرکت همتا در تلاس است که در این قسمت فیلم مراحل ساخت شیشه در کارخانه را قرار دهد.

در این فیلم تبدیل ماسه به شیشه میتوانید به طور کامل متوجه شوید که چطور شیشه از ماسه درست می شود و با مراحل ساخت شیشه در ایران آشنا خواهید شد. ما به شما این اطمینان را میدهیم که این فیلم نسبت به عکس مراحل ساخت شیشه برای شما کاربردی تر خواهد بود و میتوانید به صورت کامل با جزییات طرز ساخت شیشه از ماسه آشنا شوید. اگر سوالی در مورد طریقه ساخت شیشه پنجره و تبدیل ماسه به شیشه دارید میتوانید در قسمت نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ شما را بدهند.

چطور شیشه از ماسه درست می شود

اگر نمیدانید چطور شیشه از ماسه درست می شود باید بگوییم که ممکن است این واقعیت برای شما هم شگفت آور باشد که در شن و ماسه، مقدار زیاد از دی اکسید سیلیکون حضور دارد و ماده اولیه برای شیشه، ماسه میباشد.

ماده اصلی شیشه در جدول یا ماده اصلی شیشه ماسه کوارتز یا سیلیکا میباشد و ماسه ای که برای تهیه شیشه استفاده میشود باید به طور تقریبی کوارتز خالص تیهه شده باشد.

اگر قصد داشته باشیم شیشه را برای ساخت ظروف ناهار خوری به کار ببریم، درصد آهن در آن نباید از 45 درصد تجاوز کند.

اما مسئله ای که در مورد مواد اولیه شیشه مطرح میشود این است که چگونه از ماسه شیشه ساخته میشود؟ در توضیح شیشه از چی ساخته میشود باید گفت این فرآیند با اعمال حرارت به میزانی که ماسه به طور کامل ذوب شده و یکنواخت گردد انجام میشود.

ماسه در این روند حالت آبکی به خود میگیرد و دیگر نمیتوان آن را به حالت دانه ای اولیه بازگرداند. برای ذوب ماسه از مواد تشکیل دهنده شیشه، از انواع مختلفی از کوره های بوته ای یا مخصوص مخزنی استفاده میگردد و دمای مورد نیاز برای ذوب ماسه در حدود 1200 درجه سانتیگراد میباشد.

در مورد اینکه شیشه چگونه درست میشود باید گفت انواع مختلف شیشه با افزودن مواد مختلف به نسبت های گوناگون تولید میشوند.

روش های تغییر استحکام، ساختار و خصوصیات شیشه

یکی از مواردی که باید در مورد ساخت شیشه باید بدانید روش های تغییر استحکام، ساختار و خصوصیات شیشه از طریق فرایند های مختلف میباشد. در قسمت زیر فرایند هایی که میتوان در ساخت شیشه مورد استفاده قرار داد تا ساختار و خصوصیات شیشه تغییر کند را با هم بررسی کرده ایم.

افزودن مواد شیمیایی

در صورتی که در مراحل ساخت شیشه از مواد شیمیایی خاصی استفاده شود میتوان خواص شیشه مانند رنگ آن را تغییر داد.

تقویت تبادل یونی

در صورتی که بتوتن تبادل یونی را تقویت کرد میتوان سطح شیشه را سخت نمود. در این فرایند جایگزینی یون های ناتریم و پتاسیم با یون های هیدروژن انجام میشود که این جایگزینی یونی سبب افزایش استحکام شیشه میگردد.

تغییر فرآیند تولید

در صورتی که تغییراتی در فرایند و مراحل درست کردن شیشه صورت گیرد خصوصیاتی در شیشه پدیدار میشود که در اغلب موارد سبب بهبود مزایا و ویژگی های آن میشود. برای مثال در صورتی که شیشه به صورت ناگهانی حرارت ببیند و سریع سرد شود شیشه های سکوریت با استحکام بالا تولید میگردد.

استفاده از تثبیت کننده‌ها

تثبیت کننده هایی مانند سنگ آهک زمانی که به شیشه اضافه میشود تغییراتی در ساختار شیشه ایجاد کرده و آن را تثبیت میکند.

استفاده از ترکیب خاص

در صورتی که از ترکیبات خاصی برای درست کردن شیشه استفاده شود شیشه های خاصی با قابلیت های منحصر به فرد تولید میشود. برای مثال اگر برای درست کردن شیشه از ترکیب سنگ آهک، سودا و ماسه استفاده شود شیشه سودا_آهک تولید میشود. با افزودن این ترکیب در مراحل درست کردن شیشه نقطه ذوب شن پایین میاید و در مصرف انرژی صرفه جویی میشود.

ماده دانه ای برای ساخت شیشه

ماده دانه ای برای ساخت شیشه سیلیس میباشد که در پاسخ به سوال شیشه از چه ساخته میشود یا ماده ای دانه ای برای ساخت شیشه چیست گفته میشود. سیلیس سبب میشود که نقطه ذوب شیشه پایین بیاید اما اگر این ماده دانه ای برای ساخت شیشه به مقدار زیادی مورد استفاده قرار گیرد استحکام شیشه کم میشود.

در صورتی که بخواهید شیشه به صورت کدر باشد ماده دانه ای برای ساخت شیشهکلسیم اکسید میباشد که به سیلیس اضافه میشود و مقاومت آن را کاهش داده و سبب میشود بلور در شیشه تولید شود و شیشه حالت اوپالین یا کدر به خود بگیرد.

مواد تشکیل دهنده شیشه در بخش شیشه از چه چیزی درست می شود گفته شده است اما باید بدانید که برای افزایش مقاومت شیشه از آلومینیوم اکسید و منیزیم اکسید استفاده میشود.

پس پاسخ ماده ی دانه ای که برای ساخت شیشه ازان استفاده می شود سیلیس میباشد.

اگر برای سوال مواد شیشه چگونه درست میشود پاسخ کاملی دریافت نکردید میتوانید در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان مجموعه همتا در اسرع وقت پاسخ شما را بدهند.

به چیزی که از شیشه درست شده باشد چه میگویند

شاید این سوال به چیزی که از شیشه درست شده باشد چه میگویند را در چیستان ها بیابید که باید بگوییم احتمالا به این مواد، شیشه ای میگویند.

جمعبندی

در این مقاله به طور کامل توضیح دادیم که شیشه از چه ساخته میشود و شما را با فیلم تبدیل ماسه به شیشه و مراحل ساخت شیشه علوم هفتم آشنا کردیم. پاسخ به سوالاتی همچون شیشه از چه چیزی درست می شود و مواد شیشه چگونه درست میشود به طور کامل در این مقاله توضیح داده شده است. اگر سوالی در مورد ماده دانه ای برای ساخت شیشه و مراحل ساخت شیشه علوم هفتم در ذهن تان باقی مانده که در مقاله به پاسخ آن نپرداختیم میتوانید در بخش نظرات این صفحه مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ شما را بدهند.

سوالات متداول

شیشه از چی درست میشه؟

ماده اصلی ساخت شیشه شن یا سیلیکا میباشد که در اثر حرارت به صورت مذاب در میاید و با افزودن مواد دیگری که در مقاله به آن اشاره شده است ترکیب میگردد و پس از آن که در کوره قرار گرفتند به بخش خنک کننده منتقل میشوند و برش زده میشود. مراحل کامل با ذکر جزییات در مقاله توضیح داده شده است.

مراحل ساخت شیشه شامل چه مراحلی است؟

برای ساخت شیشه باید مراحلی طی شود که ابتدا مواد به صورت مذاب در بیایند و سپس خنک شده و در صورت نیاز برش زده شده و با طی شدن مراحلی به صورت سایر شیشه ها مانند شیشه سکوریت و لمینت تبدیل خواهند شد.

ماده اصلی ساخت شیشه چیست؟

پاسخ مختصر و مفید ماده اصلی ساخت شیشه چیست ماسه کوارتز (سیلیکا) میباشد. پایه‌ای‌ترین مادهٔ سازنده شیشه سیلیسیم دی اکسید (با ترکیب شیمیایی SiO۲) میباشد.

3 پاسخ
 1. میثم رضایی گفته:

  سلام ، وقت بخیر ، جنس شیشه بالکن از چه نوع شیشه و چه نوع ضخامتی میباشد؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.