قدرت موتور کرکره را چگونه محاسبه کنیم

قدرت موتور کرکره را چگونه محاسبه کنیم

قدرت موتور کرکره برقی به میزان توانایی موتور در حرکت دادن کرکره برقی یا پرده رولیک (پرده برقی) مربوط می‌ شود. برای محاسبه این قدرت، نیاز به اطلاعات مربوط به موتور و ویژگی‌ های کرکره برقی مورد نظر خود دارید. در ادامه مقاله، روش‌ های مختلفی که می‌ توانید از آنها برای محاسبه قدرت موتور کرکره برقی استفاده کنید، آورده شده است.

در پاسخ به این سوال که موتور کرکره برقی چند وات است باید بگوییم توان موتور ساید کرکره برقی 495 وات است و ولتاژ ورودی این موتور 220 ولت می باشد. توان ورودی موتور توبلار 285 وات بوده و با ولتاژ 220 ولت کار می کند.

پیشنهاد میشود برای خرید موتور کرکره برقی و همچنین استعلام و محاسبه قیمت کرکره برقی همین حالا با یکی از شماره تلفن های ما در فروشگاه همتا تماس بگیرید تا کارشناسان و مشاورین ما اطلاعات لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

سوالات متداول
نحوه محاسبه قدرت موتور کرکره برقی
نحوه محاسبه قدرت موتور کرکره برقی

نحوه محاسبه قدرت موتور کرکره برقی

موتور کرکره برقی یک دستگاه الکتریکی است که برای جلوگیری یا تسهیل در باز و بسته کردن کرکره‌ ها، پرده برقی ها یا پنجره‌ ها استفاده می‌ شود. این موتور ها به طور عمده در سیستم‌ های اتوماتیک کنترل کرکره‌ های برقی به کار می‌ روند تا به صورت خودکار بتوان کرکره‌ ها را باز و بسته کرد.

موتور کرکره‌ های برقی معمولاً شامل یک موتور الکتریکی، مکانیزم‌ های انتقال حرکت، سیستم کنترل و تایمر می‌ شوند. این موتور ها می‌ توانند با استفاده از دکمه‌ های دستی، کلید های ریموت کنترل، سنسور ها، یا حتی برنامه‌ های کامپیوتری و از طریق تلفن همراه کنترل شوند.

موتور های کرکره برقی از تنوع زیادی برخوردار هستند، که هر کدام ویژگی‌ ها و کاربرد های خاص خود را دارند. در زیر تعدادی از انواع موتور های کرکره برقی را برای شما عزیزان قرار داده ایم:

موتور های کرکره برقی تک فاز و سه فاز: این دو نوع موتور از تکنولوژی‌ های مختلفی برای عملکرد کرکره‌ ها استفاده می‌ کنند. موتور های سه فاز یا همان موتور های ساید کرکره برقی معمولاً برای کاربرد های صنعتی استفاده می‌ شوند، در حالی که موتورهای تک فاز و تیبولار برای مصارف خانگی یا کرکره برقی های کوچکتر استفاده می‌ شوند.

موتورهای AC و DC: موتور های کرکره برقی می‌ توانند به صورت مستقیم با جریان متناوب (AC) یا جریان مستقیم (DC) عمل کنند. موتور های DC معمولاً دقت بیشتری دارند و می‌ توانند سرعت تغییرات و باز و بسته کردن بالاتری داشته باشند.

پیشنهاد میشود چنانچه در رابطه با سیم کشی موتور کرکره برقی و همچنین تنظیم کرکره برقی با مشکل مواجه شدید وارد مقالات مربوطه شوید.

محاسبه قدرت موتور کرکره برقی
محاسبه قدرت موتور کرکره برقی

برای محاسبه قدرت موتور کرکره برقی، شما نیاز به دسترسی به اطلاعات اساسی در رابطه با ساختار کرکره برقی دارید. قدرت موتور کرکره برقی به عنوان توان مصرفی موتور به واحد وات (Watt) یا کیلو وات (kW) اندازه‌ گیری می‌ شود. برای محاسبه قدرت موتور کرکره برقی، مراحل زیر را دنبال کنید:

ابتدا باید جریان الکتریکی موتور را اندازه‌ گیری کنید یا از روی مشخصات فنی موتور بدست آورید. این جریان به واحد آمپر (A) می باشد. سپس ولتاژ تغذیه موتور را اندازه‌ گیری یا از مشخصات فنی بدست آورید. ولتاژ تغذیه موتور کرکره برقی به واحد ولت (V) است. لازم به ذکر است در صورت عدم انتخاب موتور کرکره برقی صحیح شاهد خرابی کرکره برقی خود خواهید بود، در صورت مشاهده خرابی کرکره برقی با یکی از متخصصین در تعمیر موتور کرکره برقی تماس بگیرید. فاکتور توان نسبت توان واقعی موتور به توان مؤثر آن می باشد، این مقدار معمولاً بین 0 و 1 قرار دارد. اگر مشخصات فنی موتور اطلاعات فاکتور توان را ندارد، می‌ توانید مقدار رایج آن مانند 0.8 را برای محاسبات در نظر بگیرید. حال می‌ توانید از فرمول زیر برای محاسبه قدرت موتور کرکره برقی استفاده کنید:

[ P = V * I * PF ] که: – ( P ) قدرت موتور به واحد وات (Watt) یا کیلووات (kW) – ( V ) ولتاژ تغذیه به واحد ولت (V) – ( I ) جریان الکتریکی به واحد آمپر (A) – ( PF ) فاکتور توان (از 0 تا 1) در نهایت، با وارد کردن مقادیر مناسب واحد‌ ها، محاسبه قدرت موتور کرکره برقی را انجام دهید. یعنی :

قدرت موتور کرکره برقی: ولتاژ تغذیه ، جریان الکتریکی * فاکتور توان

در بازار، موتور های کرکره برقی مختلف با دسته‌ بندی‌ های مختلف از نظر قدرت وجود دارند. شما می‌ توانید با مشاهده مشخصات فنی موتور ها از فروشندگان یا تولید کنندگان، میزان قدرت موتور را به دست آورید. همچنین برخی از تولید کنندگان موتور های کرکره برقی، دفترچه‌ های فنی را به همراه محصول به شما عزیزان ارائه می‌ دهند که شامل اطلاعاتی مانند توان موتور، ولتاژ کاری، جریان مصرفی و… می‌ شوند. با مطالعه این اطلاعات، می‌ توانید به قدرت موتور دست پیدا کنید.

برای محاسبه قدرت کرکره برقی صنعتی و کرکره برقی استخر نیز میتوانید از فرمول بالا استفاده نمایید.

قدرت موتور کرکره برقی
قدرت موتور کرکره برقی

محاسبات مهندسی: این روش پیچیده‌ تر از روش قبلی می باشد و نیازمند دانش مهندسی در رابطه با موتور های کرکره برقی است، برای محاسبه قدرت موتور کرکره، به مشخصات فنی موتور مانند سرعت چرخش، میزان توان مصرفی، ضریب تبدیل توان به حرکت و… نیاز دارید. با استفاده از این اطلاعات، می‌ توانید با فرمول‌ بندی‌ های مهندسی، قدرت موتور را محاسبه کنید.

اگر دانش کافی در زمینه مهندسی ندارید یا نیاز به دقت بالاتر و تخصص بالاتری دارید، می‌ توانید به مهندسان و متخصصان در زمینه موتور های کرکره برقی مراجعه کنید. آنها می‌ توانند با توجه به نیاز شما، موتور کرکره برقی مناسب با قدرت مورد نیازتان را پیشنهاد دهند. فراموش نکنید که برای انتخاب موتور کرکره برقی مناسب، به جز قدرت نیاز های دیگری مانند ابعاد فیزیکی موتور، نوع پرده برقی یا کرکره برقی، سیستم کنترل و… را در نظر بگیرید.

موتور کرکره برقی یک دستگاه الکتریکی است که برای باز و بسته کردن پنجره‌ ها یا درب های کرکره‌ ای استفاده می‌ شود. قدرت موتور کرکره برقی ساید و تیبولار به واحدی به نام نیوتن متر (Nm) یا کیلوگرم‌ نیوتن (kgf·m) اندازه‌ گیری می‌ شود. این واحد ها نشان‌ دهنده گشتاور (نیروی چرخشی) موتور در موقعیت‌ های مختلف کرکره می باشد.

همانطور که گفته شد، توان موتور کرکره برقی معمولاً به واحد وات (W) یا کیلو وات (kW) اندازه‌ گیری می‌ شود و نشان‌ دهنده میزان کارایی و سرعت موتور است. این توان می‌ تواند متفاوت باشد و بسته به نوع و ابعاد کرکره و نیاز های کاربران متغیر می باشد. برخی عواملی که بر قدرت موتور کرکره برقی ساید و کرکره برقی ضد سرقت تأثیر می‌ گذارند عبارتند از:

1. ابعاد و وزن کرکره برقی: کرکره‌ های بزرگتر و سنگین‌ تر نیاز به موتور های با توان بیشتری دارند تا بتوانند آنها را به خوبی جابجا کنند.

2. نوع مواد ساختاری کرکره: اگر کرکره‌ ها از مواد سنگین‌ تری ساخته شده باشند، موتور باید توان بیشتری داشته باشد تا بتواند آنها را حرکت دهد.

3. نوع سیستم مکانیکی: وجود دسته‌ ها، ضریب اصطکاک و سیستم‌های تسمه و چرخ دنده می‌ تواند تأثیر زیادی بر قدرت مورد نیاز داشته باشد.

4. سرعت : اگر کاربران نیاز به باز و بسته کردن سریع دارند، ممکن است نیاز به موتور با توان بیشتری باشد.

5. شرایط محیطی: دما، رطوبت و شرایط جوی می‌ توانند تأثیراتی بر عملکرد لوازم کرکره برقی از جمله موتور داشته باشند. در هر صورت، برای انتخاب موتور کرکره برقی مناسب برای کرکره خود، بهتر است با تولید کننده یا تامین کننده محصول تماس بگیرید تا بر اساس نیاز ها و شرایط خاص خودتان، موتور مناسب را پیشنهاد بگیرید.

با توجه به گفته های بالا، برای محاسبه قدرت موتور کرکره برقی، ابتدا باید اطلاعات مهمی را در نظر داشته باشید. قدرت موتور به طور عمده به واحد اندازه‌ گیری قدرت به نام وات (Watt) یا کیلو وات (kW) اندازه‌ گیری می‌ شود. قدرت موتور به میزان توانایی موتور در انجام کار و تولید کار مکانیکی اشاره دارد. برای محاسبه قدرت موتور کرکره برقی ساید، مراحل زیر را دنبال کنید:

ابتدا باید مقدار توانی که موتور برای حرکت کرکره برقی نیاز دارد را تعیین کنید. این مقدار به عواملی مانند ابعاد کرکره، وزن آن و جنس مورد استفاده، و نیز نیاز به تحمل بار بر اساس شرایط مختلف مرتبط خواهد بود.

محاسبه قدرت موتور کرکره برقی ساید
محاسبه قدرت موتور کرکره برقی ساید

اگر مقدار توان را به واحد وات دارید، بهتر است آن را به کیلو وات تبدیل کنید (1 کیلووات = 1000 وات). موتور ها همیشه توانایی تبدیل توان الکتریکی به توان مکانیکی را با کارایی کمتری انجام می‌ دهند. به عبارت دیگر، توان خروجی مکانیکی معمولاً کمتر از توان ورودی الکتریکی می باشد. برای محاسبه دقیق تر توان مورد نیاز، باید با ضریب کارایی موتور محاسبه شود.

ضریب کارایی = (توان خروجی مکانیکی / توان ورودی الکتریکی) × 100 با داشتن ضریب کارایی، می‌توانید توان ورودی الکتریکی لازم را برای تولید توان مکانیکی مورد نظر محاسبه نمایید. لازم به ذکر است که این محاسبات تقریبی می باشند و در عمل ممکن است به عوامل دیگری مانند ویژگی‌ های خاص موتور درب كركره اي پاركينگ، وضعیت کارکرد، و شرایط محیطی بستگی داشته باشد. همچنین، بهتر است در صورت نیاز به دقت بیشتر، با کارشناسان موتور کرکره برقی یا متخصصان مرتبط مشورت نمایید.

فرمول محاسبه توان موتور کرکره برقی بر اساس نیوتن متر را در این بخش برای شما عزیزان قرار داده ایم که در این محاسبه برای موتور توبولار کرکره برقی می باشد که توان آنها بر اساس نیوتن محاسبه می گردد.

طول کرکره: A عرض کرکره: B عدد ثابت: 11 =?A×B=X X×11 حاصل این معادله مقدار نیوتن مورد نیاز این ابعاد تیغه کرکره برقی است. مثال: طول تیغه 2 عرض تیغه 3 3×2= 6 6×11= 66 نیوتن نیروی لازم موتور که در این صورت یک موتور 80 نیوتن انتخاب مناسبی می باشد.

محاسبه قدرت موتور کرکره برقی توبولار
محاسبه قدرت موتور کرکره برقی توبولار

قدرت موتور کرکره برقی

با توجه به گفته های بالا در رابطه با نحوه محاسبه نمودن قدرت و توان موتور کرکره برقی، متوجه شدیم که قدرت موتور کرکره برقی با توجه به نوع آن و همچنین وزن کرکره برقی متغیر می باشد. به عنوان مثال موتور های ساید کرکره برقی مناسب ترین موتور ها برای باز و بسته نمودن کرکره برقی هایی با وزن بالا و ابعاد بزرگ می باشد. چرا که توان این موتور ها به گونه ای می باشد که توانایی تحمل وزن های زیاد را داشته باشند.

از آنجا که موتور های کرکره برقی به دو نوع تیبولار و ساید دسته بندی میشوند. در رابطه با موتور کرکره برقی توبولار باید بگوییم این موتور ها مناسب ترین گزینه برای کرکره هایی کوچک با وزن کم می باشند. قدرت موتور کرکره برقی توبولار به گونه ای می باشد که قادر به باز و بسته نمودن کرکره هایی با وزن های پایین می باشد.

یکی از سوالاتی که همواره ذهن افراد را در رابطه با موتور های کرکره برقی به خود جلب نمایید این است که موتور الکتریکی با چه چیزی کار می کند و می تواند چه چیزی را به چرخش در آورد در رابطه با پاسخ این سوال باید بگوییم که موتور های الکتریکی از طریق اثر متقابل بین میدان مغناطیسی و جریان الکتریکی در داخل یک سیم‌ پیچ برای تولید نیرو به شکل گشتاور و اعمال آن به شفت موتور عمل می‌ کنند و از نیروی الکتریکی استفاده می نمایند.

مشخصات فنی موتور کرکره برقی

مشخصات فنی موتور کرکره برقی با توجه به نوع آن و همچنین میزان توان آن متغیر می باشد. برای آنکه بخواهید مشخصات فنی یک نوع از موتور کرکره برقی را مورد بررسی قرار دهید بهترین راه این است که مدل و توان موتور کرکره برقی مورد نظرتان را جستجو کنید که در پشت محصول ذکر شده است.

سوالات متداول

چگونه قدرت موتور کرکره برقی را محاسبه نماییم؟

برای محاسبه نمودن قدرت و توان موتور کرکره برقی، نیاز به داشتن اطلاعات کافی در رابطه با مشخاصت فنی موتور مورد نظرتان خواهید داشت، داخل مقاله به صورت جامع نحوه محاسبه قدرت موتور کرکره برقی را قرار داده ایم.

فرمول محاسبه ی قدرت موتور کرکره برقی چیست؟

رمول محاسبه ی قدرت موتور کرکره برقی برابر است با =?A×B=X X×11 که در این فرمول، A برابر است با طول کرکره و B برابر است با عرض کرکره. داخل مقاله رمول محاسبه ی قدرت موتور کرکره برقی را با ذکر یک مثال برای شما عزیزان قرار داده ایم.

چگونه بفهمیم قدرت یک موتور کرکره برقی چقدر است؟

برای آن که بفهمیم قدرت یک موتور کرکره برقی چقدر است، ابتدا باید در دفترچه راهنمای این محصول مقدار ولتاژ کاری آن را مورد بررسی قرار دهیم، داخل مقاله روش های فهمیدن قدرت موتور کرکره برقی را قرار داده ایم.

مرکز تعمیرات موتور کرکره برقی کجاست؟

فروشگاه همتا یکی از بهترین مرکز تعمیرات کرکره برقی در تهران بوده که همواره بهترین خدمات را به مخاطبین خود ارائه میدهد.

54 پاسخ
 1. نظری گفته:

  نحوه محاسبه قدرت موتور کرکره برقی بر اساس اندازه کرکره محاسبه میشه یا وزنش کرکره

  پاسخ
 2. زرونی - بوشهر گفته:

  آیا توان موتور 160 نیوتن توبولار برابر با ساید 300 کیلو هست؟

  پاسخ
 3. حسنی گفته:

  بابت محاسبه قدرت موتور ساید و موتور صنعتی برای ابعاد 24/5 متر مربع باید به چه صورت محاسبه داشته باشیم

  پاسخ
 4. ایروانی گفته:

  به نظر شما برای عرض 7 و ارتفاع 3 توبولار صنعتی ببریم بهتره یا موتور ساید؟

  پاسخ
 5. میردامادی گفته:

  نحوه محاسبه قدرت موتور کرکره برقی به صورت فایل PDF دارید؟

  پاسخ
 6. حسنی گفته:

  پرقدرت ترین موتور کرکره چه برندی هست
  برای تیغه گالوانیزه فولادی

  پاسخ
 7. عرب نژاد گفته:

  سلام وقت بخیر
  قدرت موتور کرکره بر اساس متراژ تیغه ها حساب میشه یا وزن تیغه ها و اینکه موتور ها خیلی تفاوت دارن

  پاسخ
 8. نریمانی گفته:

  توان موتور ساید بر چه اساسی بر متر و ارتفاع حساب میگردد؟

  پاسخ
 9. رنجبر گفته:

  سلام وقت بخیر
  قدرت موتور کرکره بر چه اساسی محاسبه میشه وزن یا ابعاد

  پاسخ
 10. صدری - ایرانشهر گفته:

  سلام وقت بخیر
  نحوه محاسبه قدرت موتور کرکره برقی بستگی به جنس و وزن تیغه داره یا عرض و ارتفاع کارمون ؟

  پاسخ
 11. رضوانی گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بابت مقدار توان موتور زنجیرداربرای درب گالوانیزه به عرض 4/80 و ارتفاع 4 چه موتوری باید نصب کنیم؟

  پاسخ
 12. منوچهر گفته:

  سلام وقت بخیر
  قدرت موتور کرکره بر اساس اندازه عرض و ارتفاع محاسبه میشه و اینکه به چه صورت است ممکنه راهنمایی کنید ؟
  بهترین موتور کرکره برای عرض 5 و ارتفاع 3 چه چیزی پیشنهاد میدین

  پاسخ
 13. امینی گفته:

  سلام وقت بخیر
  قدرت موتور کرکره بر حسب چی اندازه گیری میشه بسته به نوع کرکره داره یا اندازه عرض و ارتفاع

  پاسخ
 14. رستا - امیری گفته:

  نحوه محاسبه قدرت موتور کرکره برقی به چه صورت است ؟

  پاسخ
 15. مرضیه گفته:

  سلام وقت بخیر
  قدرت موتور کرکره برقی چگونه محاسبه میشود ؟

  پاسخ
 16. مرضیه گفته:

  وقت بخیر
  قدرت موتور کرکره به چه صورت حساب میشه ما عرض درب پارکینگمون 4 متر در ارتفاع 3 متر به چه صورت محاسبه میشه و قدرت موتورش چقدر است ؟

  پاسخ
 17. محمد فاموریان گفته:

  محاسبه توان موتور کرکره برقی به چه صورت انجام میشه

  پاسخ
 18. سیما گفته:

  سلام وقت بخیر
  قدرت موتور کرکره را چه مدلی میشه حساب کرد و نصاب برای تعویض موتور دارید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.